KONTAKT:

Tel.: 501-256-571
e-mail: sklep@eksperymentuj.pl

KOSZTY DOSTAWY:
- przedpłata: 
     10zł za zakupy od 100zł, 
     15zł za zakupy poniżej 100zł,

- pobranie: 20zł.

Okulary chromatyczne

Dostępność:
Dostępny Dostępny

Spoglądałeś kiedyś na świat przez różowe okulary? To nic w porównaniu z tym, kiedy patrzysz na świat przez okulary chromatyczne. Świat przez nie jest bardziej kolorowy, niż jesteś sobie w stanie wyobrazić!

Wyobraź sobie, że spoglądając przez okulary chromatyczne każde źródło światła, każdy odblask, każdy świetlny refleks staje się układem pasków tęczowych barw!

Zabierz okulary chromatyczne ze sobą na spacer do parku, nad rzekę, nocą na miasto lub na ulicę, oglądaj przez nie księżyc i gwiazdy. Odkryj wszystkie te miejsca na nowo i zachwycaj się ich niepowtarzalnym, nowym urokiem!

Okulary chromatyczne to super gadżet na:

  • imprezach,
  • dyskotekach,
  • koncertach,
  • pokazach sztucznych ogni,
  • urodzinkach,
  • lekcjach fizyki,
  • wieczornych spacerach,
  • prezent na każdą okazję!

Poniżej pokaz fajerwerków nagrywany przez okulary chromatyczne.

 Jak to działa?

Okulary wykorzystują zjawisko dyfrakcji i interferencji światła.

Na szkłach okularów chromatycznych znajdują się niewidoczne gołym okiem, przecinające się rysy. Światło, jako fala ma tę właściwość, że docierając do jakiejś przeszkody ugina się na jej krawędziech (zmienia nieco swój kierunek). Zmiana ta jest tym bardziej zauważalna, im przeszkoda czy szczelina jest wymiarami jak najbardziej zbliżona do długości fali. Dla światła widzialnego długość fali znajduje się w granicach 380-780 nm (nm=nanometr=10-9m). Od długości fali światła zależy jego kolor.

Zjawisko uginania się fali nazywamy dyfrakcją; zachodzi ono dla wszystkich rodzajów fal. W związku z tym, że światło widzialne składa się nie z jednej długości fali, a z fal o długościach ze wspomnianego wyżej przedziału,  fale o różnych długościach (czyli różnych kolorach) będą się uginały pod różnymi kątami.

Ugięta fala trafia w końcu na siatkówkę naszych oczu, a ponieważ każdy kolor światła jest ugięty pod nieco innym kątem,  tworzy się wspaniały, tęczowy obraz dyfrakcyjny.