KONTAKT:

Tel.: 501-256-571
e-mail: sklep@eksperymentuj.pl

KOSZTY DOSTAWY:
- przedpłata: 
     10zł za zakupy od 100zł, 
     15zł za zakupy poniżej 100zł,

- pobranie: 20zł.

Śpiewające magnesy / Jaja grzechotnika

Dostępność:
Dostępny Dostępny
szt.
9,00 zł

Zabawka ta, zwana również jajkami grzechotnika, to para magnesów, wykonanych z wypolerowanej substancji, podobnej do hematytu.

Złap oba magnesy w jedną dłoń, oddziel je kciukiem i podrzuć (nie jest to może zbyt łatwe, ale po kilku próbach dojdziesz do wprawy). Magnesy w górze przyciągną się i gdy się zderzą zaczną wydawać radosne, kosmiczne, dzikie dźwięki.

Podobne efekty i mnóstwo zabawy można uzyskać bawięc się magnesami na stole, podłodze itp. i o ile sytuacji i miejsc do zabawy nimi można wymieniać bez liku, to dźwięki jakie wydają trudno określić jednoznacznie. Czy to gwizdanie? Świerszczenie? Naprawdę wygodniej będzie, kiedy zobaczysz i usłyszysz je w akcji. Na początek możesz to zrobić w zakładce "Media" u góry. Może Tobie uda się nazwać tą kakofonię. Czekamy na propozycje w komentarzach!

Specyfikacja:

  • para śpiewających magnesów,
  • długość każdego z magnesów: 65mm.

Uważaj, aby w czasie zabawy magnesy nie upadły na twardą powierzchnią z dużej wysokości. Nie są niezniszczalne... Upadek na twardą powierzchnią (beton, drewniana podłogo itp.) może rozbić magnes...

Ze względu na małe rozmiary magnesów i ryzyko zakrztuszenia się nimi przez małe dzieci, zabawka przeznaczona jest dla dzieci w wieku powyżej 5 lat.

Silne pole magnetyczne magnesów neodymowych może uszkodzić nośniki magnetyczne takie jak: dyskietki komputerowe, dyski twarde, karty kredytowe, identyfikatory z paskiem magnetycznym, kasety video i audio i inne podobne nośniki.

Ponadto potencjalnie narażone na uszkodzenia są odbiorniki telewizyjne, odtwarzacze (magnetowidy, magnetofony itp.), monitory komputerowe, mierniki, liczniki, rozruszniki serca i inne urządzenia elektroniczne.

Pamiętaj, aby nigdy nie umieszczać magnesów neodymowych w pobliżu tego typu nośników i urządzeń!  

Źródłem dźwięku śpiewających magnesów są ich drgania, które powodowane są przez ich wzajemne zderzenia.

Magnesy po zderzeniu nie złączają się ze sobą natychmiast, lecz odskakują (odibjają się) od siebie na pewną odległość. Jest to możliwe dzięki stosunkowo wysokiemu modużowi sprężystości materiału, z jakiego wykonane są magnesy. Z kolei odległość na jaką magesy odbiją się od siebie jest na tyle mała, że wzajemne oddziałwyanie (przyciąganie się) ich pól magnetycznych sprawia, że zderzają się ponownie. I tak, aż do momentu całkowitego wytłumienia drgań.

Również elipsoidalny kształt magnesów ma wpływ na ich zachowanie. Sprawia on, że magnesy mogą kontaktował się tylko w jednym punkcie i to na małej powierzchni. Ponadto, centralne położenie biegunów przyczynia się do utrzymania równowagi i zmniejsza ilość możliwych punktów kontaktowych. 

Ciekawostki

Wbrew oczekiwaniom, bieguny magnesów zorientowane są wzdłuż krótszych osi elipsoid tworzących te zabawki, a nie, jakby się mogło wydawać, osi dłuższych.

Co do samych magnesów... Wielu uczonych przypuszcza, że magnesy mogły być już znane w starożytnym Egipcie i Chinach nawet 2000 lat p.n.e. w postaci brył minerału zwanego magnetytem. już wtedy obserwowano ich niezwykłe zdolności przyciągania pewnych materiałów.

Rudy magnetytu odkryto w Azji Mniejszej, w pobliżu miasta Magnesia. Stąd też wzięła się jej nazwa.

Ze złożami rudy magnetytu wiązały się ciekawe legendy. Rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy w swoim dziele "Historia naturalna" opowiadał, że w pobliżu rzeki Indu wznosiły się dwie góry o niezwykłych właściwościach. Jedna z nich potrafiła przyciągać do siebie wszystkie żelazne części, w tym również gwoździe z desek, z przepływających w pobliżu góry okrętów. Statki po utracie gwoździ rozlatywały się i tonęły. Druga góra niby odpychała żelazo ze straszliwą siłą.

W starożytnych Chinach magnetyt zwany był "ni-tszi-gi" co znaczy "kochający kamień", gdyż przyciągał do siebie żelazo niczym czuła matka swe potomstwo.

Tales z Miletu, żyjący w latach około 625 - 545 p.n.e., przypisywał magnesom posiadanie duszy, jako że potrafią poruszać żelazo.

Dziś wiadomo już, że magnetyczne właściwości materiałów pochodzą od ich struktury atomowej i elektronowej.

Dzięki wykorzystaniu wysokiego poziomu energii magnesów neodymowych udało się doprowadzić między innymi do znacznej miniaturyzacji powszechnie wykorzystywanych urządzeń (np.z dysków o dużych pojemnościach, miniaturowych nagrywarek, mp3 playerów, wag, samochodowych systemów hamulcowych...).