Łatwy zwrot towaru
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić" (Albert Einstein).
My co prawda też nie wiemy, jak wskrzesić czas, wiemy natomiast, jak go efektywnie wykorzystać.
Nasz zegar do samodzielnego złożenia, to doskonała zabawka edukacyjna, dzięki której dziecko uczy się odczytywać godzinę na zegarze, doświadcza upływu czasu, rozwija kreatywne myślenie, poznaje ciekawe zjawiska fizyczne i ich zastosowania.
Oto kolejny klasyczny przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym - nauka przez zabawę!
Zegar edukacyjny składa się z 28 elementów, służących do samodzielnego złożenia fascynującego urządzenia, odmierzającego czas. Z jego pomocą dziecko uczy się nie tylko odczytywać godzinę z tarczy zegarowej, ale również spotyka się z ciekawym zastosowaniem zjawisk fizycznych, które występują w zasadzie działania tej zabawki.
Sercem zegara jest sprężyna. Kiedy tak zwanie nakręcamy zegar, sprężyna zostaje ściśnięta, przez co zostaje w niej nagromadzona energia. Energia ta próbuje doprowadzić sprężynę z powrotem do kształtu, w jakim znajdowała się wcześniej; jest to charakterystyczną cechą ciał sprężystych (takich jak np. gumki do włosów, recepturki, do mazania, itp., itd.).
"Rozpierająca" sprężynę energia wprawia w ruch układ kilkunastu kół zębatych. Każda pojedyncza zębatka wprawia w ruch kolejną. Zauważ w jaki ciekawy sposób! Każda kolejna zębatka obraca się w kierunku przeciwnym do sąsiednich! Ten fascynujący "zębaty łańcuch" poprzez zamianę energii sprężystości na ruch obrotowy i przekazywanie tego ruchu dalej, wprawia w ruch wskazówki. To dzięki nim możemy obserwował upływ czasu i odczytać godzinę.
Przekazywanie ruchu obrotowego wskazówkom poprzez zębatki, to jednak nie wszystko na temat zasady działania zegara. Potrzeba jeszcze czegoś lub kogoś, kto będzie stał na straży tego, aby zegar wskazywał odpowiednią godzinę, czyli nie spieszył się, ani nie spóźniał. Nasz edukacyjny zegar posiada osobistego strażnika, który tego dopilnuje. Tym strażnikiem jest wahadełko, a znajduje się ono z tyłu naszego zegara.
Wahadełko wykonuje cykliczne ruchy w lewo i w prawo (w fizyce taki ruch nazywamy ruchem drgającym, a także oscylacyjnym). Jego zadaniem jest regulacja szybkości obrotów zębatek. Od tego, jak szybko wahadełko porusza się w jedną i drugą stronę (drga), zależy jak szybko będą się obracały zębatki, a w rezultacie wskazówki zegara. Ale jak wyregulować wahadełko, żeby i ono poruszało się z odpowiednią częstotliwością (czyli ilością drgnięć w jednostce czasu)? Czas drgania wahadeł zależy od ich długości. Im dłuższe wahadło, tym dłuższy czas jednego pełnego drgnięcia, im krótsze wahadło, tym czas krótszy...
Co zrobić więc, kiedy zegar będzie się spieszyć, a co, kiedy będzie się spóźniał?
Kiedy wydłużyć, a kiedy skrócić wahadło? Eksperymentuj!
Specyfikacja:
-
doskonała zabawka edukacyjna, dzięki której dziecko uczy się odczytywać godzinę na zegarze, doświadcza upływu czasu, rozwija kreatywne myślenie, poznaje ciekawe zjawiska fizyczne i ich zastosowania,
-
zegar składa się z 28 elementów do samoldzielnego montażu,
-
łatwa do zrozumienia, dołączona instrukcja,
-
montaż zajmuje około 20 minut,
-
zegar na sprężynę - nie potrzebuje baterii,
-
wymiary: 19 cm szerokość, 21.60 cm wysokość, 6.35 cm głębokość,
-
długie godziny zabawy i radości gwarantowane.
Grupa wiekowa: | 5 do 8 lat ,
9 do 15 lat |
Tagi: | Fizyka ,
Mechanika ,
Sprężystość |