Darmowa dostawa od 50,00 zł
Radiometr Crookesa

Radiometr Crookesa

  • Gdy na radiometr pada światło, wiatraczek w jego wnętrzu zaczyna się obracać. Czy światło może wprawić w ruch wiatraczek tak, jakby dmuchał w niego wiatr?
134,99 zł
brutto / szt.
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: / szt.
Cena regularna: / szt.
z
Możesz kupić także poprzez:
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
14 dni na łatwy zwrot
Bezpieczne zakupy
Odroczone płatności. Kup teraz, zapłać później, jeżeli nie zwrócisz
Kup teraz, zapłać później - 4 kroki
Przy wyborze formy płatności, wybierz PayPo.PayPo - kup teraz, zapłać za 30 dni
PayPo opłaci twój rachunek w sklepie.
Na stronie PayPo sprawdź swoje dane i podaj pesel.
Po otrzymaniu zakupów decydujesz co ci pasuje, a co nie. Możesz zwrócić część albo całość zamówienia - wtedy zmniejszy się też kwota do zapłaty PayPo.
W ciągu 30 dni od zakupu płacisz PayPo za swoje zakupy bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli chcesz, rozkładasz swoją płatność na raty.

Radiometr Crookesa to nie tylko super pomoc dydaktyczna, ale również elegancki prezent dla nauczyciela przedmiotów ścisłych oraz dla fascynata naukowych gadżetów!

Gdy na radiometr pada światło, wiatraczek w jego wnętrzu zaczyna się obracać. Czy światło może wprawić w ruch wiatraczek tak, jakby dmuchał w niego wiatr?

Jak działa radiometr Crookesa?

W poniższym filmiku prezentujemy działanie, historię odkrycia i wyjaśnienie tego, jak działa radiometr Crookesa.

W 1873 roku, gdy angielski fizyk William Crookes konstruował swój wynalazek, pragnął, by wykazywał on, że światło wywiera ciśnienie na powierzchnię, na którą pada. Dowodem tego zjawiska miało być właśnie obracanie się skrzydeł wiatraczka wewnątrz bańki, pod wpływem oświetlania urządzenia.

Crookes sądził, że wiatraczek będzie się poruszał dzięki temu, że od posrebrzonej powierzchni światło odbija się, natomiast przez czarną jest pochłaniane – skąd miała powstać różnica w wywieranym przez światło ciśnieniu, między dwiema powierzchniami skrzydła wiatraczka. Przy takich założeniach wiatraczek powinien obracać się w kierunku zgodnym z kierunkiem padania światła na posrebrzoną powierzchnię, czyli czarną stroną do przodu. Okazało się jednak, że wiatraczek kręci się w przeciwnym kierunku niż oczekiwano, wobec czego nie można było tłumaczyć jego ruchu wpływem ciśnienia promieniowania.

Co zatem stoi za obracaniem się wiatraczka?

Obracanie wiatraczka spowodowane jest efektem, który nazywany jest pełzaniem termicznym lub transpiracją termiczną. Różnica w nagrzewaniu się jasnej i ciemnej powierzchni łopatek wiatraczka sprawia, że powstaje różnica gęstości gazu znajdującego się w pobliżu tych powierzchni. Z tego powodu cząsteczki gazu zaczynają się przemieszczać w kierunku od czarnej do srebrnej powierzchni i zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona wprawiają w ruch wiatraczek, który obraca się w przeciwnym kierunku do ruchu cząsteczek gazu.

Wyjaśnienie zjawiska znalazł irlandzki inżynier Osborne Reynolds, a jego opis matematyczny poprawił wybitny szkocki fizyk i matematyk J. C. Maxwell. 

Za odrzuceniem teorii, że wiatraczek jest napędzany ciśnieniem światła przemawia również fakt, że zmniejszenie ciśnienia powietrza w bańce radiometru poniżej pewnego progu (około 10−4Pa), powoduje zaniknięcie zjawiska – wiatraczek przestaje się obracać. Gdyby przyczyną obrotów było ciśnienie promieniowania, wówczas zmniejszanie ciśnienia powietrza w bańce radiometru, nawet do stanu doskonałej próżni, powinno powodować zmniejszenie oporów powietrza i coraz szybsze obroty wiatraczka radiometru.

UWAGA!

Wysokość
20 cm
Materiał
szkło
Grupa wiekowa
16 do +∞ lat
Tagi
Fizyka
Optyka
Zabawki na nagrody
Termodynamika
Energia
Ciśnienie
Absorpcja
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Opinie o Radiometr Crookesa

5.00
Liczba wystawionych opinii: 2
5
2
4
0
3
0
2
0
1
0
Kliknij ocenę aby filtrować opinie
5/5
Opinia potwierdzona zakupem
Bardzo dobry, wszystko zgodnie z oczekiwaniami.
2023-03-29
Michał, Olsztyn
Czy opinia była pomocna? Tak 2 Nie 0
5/5
Opinia potwierdzona zakupem
2018-09-06
Anonim
Czy opinia była pomocna? Tak 1 Nie 0
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-18
Wszystko zgodnie z opisem.
2023-11-21
obsługa ok
pixel